Lidot brīvajā stilā…

Kamēr valstī karantīnas laiks, mūsu biedrs Ainārs ir aizrāvies ar jaunu hobiju – viņš konstruē un vada kvadrakopterus. Aicinājām īsā sarunā par savu hobiju pastāstīt vairāk.

Kāpēc tu izdomāji, ka ir jāsataisa drons?

Man iepatikās tie video Youtubā, kur citi lido ar droniem starp kokiem lielā ātrumā. Man vispār patīk ātrums. Likās, ka būtu forši ar dronu palidot – nevis filmēt, kā to parasti citi dara, bet vienkārši palidot frīstailā. Kā arī gribēju redzēt, kā viss izskatās no augšas. Pārlidot starp kokiem un mājām.

Vai tas ir viegli/grūti pašam salikt dronu?

Cilvēks, kurš kaut ko kaut nedaudz saprot no elektronikas un prot lodēt, to varētu izdarīt, jo visa informācija ir pieejama internetā. Es sākumā arī neko daudz nesapratu, ļoti daudz lasīju un skatījos video pa vakariem — tas aizņēma lielāko laika daļa, pati  drona salikšana pa detaļām un lodēšana aizņēma trīs vakarus (arī kādu nakti). Visas vajadzīgās detaļas es pasūtīju internetveikalā, pagāja diezgan daudz laika, kamēr visas tika saņemtas, jo kāreiz sākās karantīnas laiks un tas nedaudz kavēja sūtījumu saņemšanu.

Kādas ir drona galvenās sastāvdaļas?

Pats galenais ir rāmis, kur salikt visus komponentus. Pēc tam lidojuma kontrolieris (tā ir drona galva), viņš atbild par drona atrašanās pozīciju telpā, pēc tam arī līmeņrādis vēl var būt barometrs, vai iebūvēts GPS, kurš pasaka kur tu atrodies. Pēc tam ir motoru apgriezienu regulators, motori, propelleri, strāvas regulētājs, akamulatorus, video raidītājus, radio uztvērējus, kamera. Klāt vēl vajaga — vadības pulti, monitoru, brilles vai ķiveri.

Kāpēc tu izdomāji, ka jātaisa pašam, jo dronus taču var nopirkt gatavus?

Vairāk sporta pēc. Līdzīgi kā datorā, tu vari likt klāt to, ko tev vajag to, ko tu gribi. Nevis tikai izmantot to, ko piedāvā ražotājs.

Cik šāds prieks izmaksā?

Tikai dronu salikt pāri simtniekam. Tad vēl vajaga vadības pulti un brilles. Tas ir pats sākums. Es nepirku neko dārgu, jo nevarēju zināt, kas no tā visa iznāks.

Kā tev veicās ar pirmo lidojumu?

Es diezgan daudz trenējos lidot ar simulatoru datorā, jo tas nepavisam nav viegli. Datorā var droši mācīties, jo nav jābaidās nokrist. Kad nokrīti, nospied pogu “Reset” un lido tālāk. Kad sāku lidot, sapratu ka tas ir par 200, 300 procentiem grūtāk nekā datorā. Kad pirmo reizi dzīvē braucu ar mašīnu vai motociklu nebiju tik ļoti sasprindzis, kā lidojot ar dronu. Tāpēc, ka šiem paštaisītajiem droniem, salīdzinot ar dārgajiem, ko var nopirkt, nav nekādas stabilizācijas. Šeit, piemēram, vēlies  pacelties — dronu uzreiz vējš pūš no vietas prom. Ja tu esi tur, kur nav daudz brīvas vietas, tevi uzreiz var aizpūst pie ēkām, kokiem u.c. Tas ir tāpat kā agrāk mašīnām nebija nekādu pretslīdēšanas, pretbuksēšanas vai ABS, tagad viss ir iekšā salikts, mašīna domā tavā vietā. Līdzīgi ir arī ar droniem.  Man gribējās palidot bez visādim atvieglinājumiem.

Vai sanāca arī nokrist?

Pirmais lidojums bija veiksmīgs. Lidoju skolas stadionā, šeit ir daudz brīvas vietas un nekādu šķēršļu. Slēdzīšu uz vadības pults ir ļoti jūtīgi, pietiek milimetru viņu pavirzīt uz augšu vai leju, drons uzreiz strauji reaģē. Lidojumā salauzu vienu propelleru, jo satraucos par to, ka vējš to pūš un pagriezu pārāk slīpi pret vēju un aizķēra ar propelleru zemi, vajadzēju vienkārši uz kādu metru pacelties gaisā. Vēl tajā pašā dienā, kad lidoju nebiju sakonfigurējis, ka man parāda, kad batareja ir izlādējusies. Sanāca tā, ka viņam nepietika spēka lidot tālāk un viņš diezgan strauji nolaidās, bet nekas nesalūza. Vēl kādu reizi gadījās, ka nejauši ar pirkstu aizskāru ne to slēdzi uz vadības pults un nokritu no kādiem pieciem metriem. Tad vēl man bija izdrukātais rāmis (palūdzu brālim to izdrukāt uz 3D printera, jo apnika gaidīt, kad atnāks pasūtījums), salūza 3 spārni.  Pēc nedēļām 2 man atnāca cits rāmi — daudz izturīgāks. Vienu reizi ietriecos kokā, jo bija izlādējusies baterija, es biju aizrāvies un to nepamanīju.  Salauzu GoPro kameru, bet pašam dronama nekas nenotika. Vēl vienu reizi pazaudēju signālu (pārāk tālu aizlidoju). Tad kad viņš pazaudē signālu, viņš vinekārši atslēdz visus properlerus un krīt (tāda ir drošības sistēma, lai nav tā, ka ar properleriem  savaino, piemēram, cilvēkus). Tā man viņš iekrita ābeļdārzā. Šobrīd manam dronam signāls ķer ap pus km rādiusā.

Kādi plāni tālāk?

Man sākotnējais mērķis bija vienkārši palidot vietās, kur nekā savādāk nevar pārvietoties — pa mežu, virs upes, ezera. Ja gribu ko pafilmēt,  lieku viekārši tad dronam virsū GoPro kameru. Tiem dārgajiem droniem, kas paredzēti filmēšanai, ir stabilizācija un vis kaut kas piemēram, tu dronu pagriez slīpi, bet kamera vienalaga paliek horizontāli. Ja tu akurāti lido, mierīgi un plūstoši tad arī diezgan labi sanāk tie video. Nav tāds kā profesionālais video, bet tāds brīvais video. Gribētu iegūt lielāku pieredzi, lai nav katru reizi jāstreso, kad esi pacēlies.